Yangını başladığı anda tespit edip en kısa sürede müdahale edilmesi için uyarı veren sistemlere Yangın Alarm Sistemleridenir. Yangın alarm sitemleri sayesinde yangına erken müdahale edilmesini sağlar ve yangın söndürme siteminin devreye girmesi için uyarı verir yangın alarm sistemleriduman detektörü, ısı detektörü vb. gibi ürünler ile yangını algılar yangın paneli yangının başladığı bölgeyi tespit eder ve sirenler vasıtası ile uyarı mekanizmalarını devreye sokar.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte başımıza gelebilecek tüm kazalara karşı önceden tedbir almak için bir takım geliştirilen sistemleri bulunmaktadır. Bu kazaların en kontrol alınması zor olanı yangındır. Gelişen teknoloji ile birlikte oluşabilecek yangınları hemen müdahale etmek için Yangın Alarm Sistemleri geliştirilmiş insanlık hizmeti anlamında  ticarileştirilmiş şekilde pazara sunulmuştur. Yangın Alarm Sistemleri yangınların başlamadan önce yada henüz başladıktan sonra içerisinde bulunan sensörleri devreye alarak harekete geçip gerek özel bildirilmesi gereken noktalara gerek kamusal düzeni sağlayan kamu kuruluşlarına polis jandarma başta itfaiye olarak haber verip gerekli önlemi alamız yada en hızlı müdahale etmemizi sağlayacak olan sistem yangın alarm sistemleridir.

Yangın Alarm Sistemleri  günümüzde bir çok alanlarda kullanılmaktadır. Çünkü hayatımızda varlığımızı sürdürdüğümüz her yerde yangın çıkma olasılığı bulunmaktadır. Evlerimiz, iş yerlerimiz, ofislerimiz, fabrikalarımız kamusal alanlar ve ormanlarımız. Yangın Alarm Sistemleri günümüzde her yere uygulanması gereken önemli kalkandır. Öyle ki bazen sevdiğimiz alanları yanmaktan kurtarırken yangın alarm sistemleri sayesinde bir çok zamanlarda canlarımızıda kurtarma firsatımız olmaktadır. Yangın Alarm Sistemleri uygulamasını düşündüğünüz alanları mutlaka alanında uzman firmalar ile keşif yaptırmalısınız. Öyle ki yangın alarm sistemleri içerisinde bulunan konbine ürünleri duman dedektörü gibi ürünlerin montaj edilmesi gereken yerleri çok titizlikle belirlenmeli olası oluşabilecek yangınlarda olumsuz neticeler ortaya çıkarmaması gerekmetedir. Yangın Alarm Sistemleri devriye alındıktan sonra belirli bir duman seviyesi belirli bir sıcaklık seviyesinde hemen devriyeye girip tüm gerekli önlemleri almaya başlayacak olan ilk aşamadır.

Yangın alarm sistemleri kendi içinde ikiye ayrılmaktadır; Bunlar Konvansiyonel yangın alarm sistemleri ve Adresli yangın alarm sistemleridir. Konvansiyonel sistemler eski tip sistemler olup çok fazla kullanılmamaktadır. Konvansiyonel sistemlerin yerini adresli yangın alarm sistemleri büyük ölçüde almıştır.